Hra tieňov / Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Režisér Guy Ritche predstavuje pokračovanie filmu Sherlock Holmes. Má podtitul Hra tieňov a vynikajúceho britského detektíva v ňom opäť stvárnil charizmatický Robert Downey Jr. Kým doteraz bol Sherlock najmúdrejším mužom v Londýne, teraz sa dočkal súpera: Na scéne sa objavuje nový zločinecký mozog – Profesor Moriarty v podaní Jareda Harrisa. Nielenže sa mu vyrovná sa po intelektuálnej stránke, prekonáva ho absenciou svedomia a dokonale vyvinutým zmyslom pre zlo.

Do príbehu vstupujeme po smrti rakúskeho korunného princa. Inšpektor Lestrade ju interpretuje ako samovraždu. Holmes je však presvedčený, že išlo o vraždu, zapadajúcu do zlovestnej skladačky profesora Moriartyho.
Vyšetrovanie Holmesa zavedie do Francúzska, Nemecka a nakoniec aj do Švajčiarska. Prefíkaný profesor je však vždy o krok vpred. Ak sa jeho diabolský plán naplní – budú sa písať nové dejiny.

Okrem stabilného Holmesovho asistenta Watsona, ktorého hrá Jude Law, sa v pokračovaní detektívnych dobrodružstiev predstaví aj Holmesov brat, Mycroft v podaní Stephena Frya a cigánsku vešticu Sim si s chuťou zahrala Noomi Rapaceová, ktorá sa preslávila postavou Lisbeth Salanderovej z trilógie Milénium. Svoje zastúpenie vo filme majú aj slovenskí muzikanti Sendreiovci a Cigánski baróni, ktorí spolupracovali s autorom hudby Hansom Zimmerom a  nahrali do filmu niekoľko temperamentných cigánskych piesní.