Tridsiatnička Blanche spozná inteligentného a nežného Gregoira a zamiluje sa. Je to vzťah bez pochybností, a čoskoro vyústi do svadby. Po niekoľkých týždňoch sa však správanie jej manžela mení a Blanche zisťuje, že žije s patologickým žiarlivcom neschopným ovládať svoje majetnícke sklony. Francúzska dráma Len my dvaja režisérky a herečky Valérie Donzelli sa zameriava na postupný vplyv manipulácie a zastrašovania, a zaznamenáva, čo sa s psychikou človeka v takomto rozpoložení deje. Blanche sa napokon odhodlá o svojej situácii hovoriť a vyriešiť ju. Vynoria sa pred ňou tak dve úlohy: pretrhnúť toxické puto medzi ňou a manželom, a znovu nájsť pošliapanú sebadôveru. Hlavné úlohy manželského páru si zahrali francúzske hviezdy Virginie Efira a Melvil Poupaud.
Aj keď si nezaslúžene so sebou celý život niesla povesť rozmarnej a psychicky nestabilnej divy, Maria Callas bola v prvom rade nadpriemerne talentovanou umelkyňou, úplne oddanou svojej práci. Jej umenie ju však nielen približovalo k tisícom operných divákov, ale aj vzďaľovalo od tých najbližších a odsudzovalo ju k samote. Film Maria čilského režiséra Pabla Larraína, podpísaného už pod filmovými portrétmi Jackie a Princezna D., sa sústreďuje na roky, ktoré Maria Callas prežila v parížskom ústraní po skončení svojej profesionálnej kariéry. Hlavná predstaviteľka, hviezdna americká herečka Angelina Jolie, s ňou, zdá sa, v mnohom zdieľa podobný osud, a aj vďaka nej, snímka púta najväčšiu pozornosť. Interpretácia speváčkinho charakteru je autorská, operní profesionáli zároveň film chvália za kvalitne zvládnutú technickú stránku. Životopisná dráma Maria je filmom nielen o silnej umelkyni, ale aj o umení samotnom.
O Bhutáne sa často rozpráva ako o krajine, kde žijú najšťastnejší ľudia na svete. Nie každý deň je ale radostný, a aj tu majú ľudia svoje starosti. Amber, Nepálec žijúci v Bhutáne, nedokáže kvôli svojmu statusu príslušníka menšiny získať bhutánske občianstvo. Pracuje pritom pre bhutánsku vládu – vo vládnom Centre hrubého národného šťastia zbiera údaje o tom, akí šťastní sú miestni obyvatelia. Spolu s kolegom cestujú krajinou, rozprávajú sa s miestnymi, a zisťujú pri tom, že nielen ich pocit šťastia, ale aj ich predstava, čo to šťastie vlastne je, sú výrazne rôznorodé. Maďarsko-bhutánsky dokument Agent šťastia približuje divákom životy bežných obyvateľov “najšťastnejšej krajiny na svete”, ale poskytuje aj príležitosť zamyslieť sa nad tým, čo tvorí to naše šťastie a spokojnosť.
V novom svete bude kľúčom jednota. To je motto lotyšsko-francúzsko-belgického animovaného filmu Mačacia odysea. Odohráva sa vo svete “po”, a nech už to bolo čokoľvek, svet sa stal bezútešným miestom trosiek, živelných pohrôm a nedostatku. Keď silná povodeň pripraví samotársku mačku o domov, uchýli sa na zničenú, ale fungujúcu loď, ktorú obývajú ďalšie zvieratá. Plavia sa osamelou krajinou, spoločne sa snažia vyrovnať s nehostinným svetom a pomáhajú si navzájom prežiť. Dobrodružný, rodinný film Mačacia odysea sa odohráva bez jediného dialógu. Bol ovenčený niekoľkými cenami už pri svojej premiére na festivale v Cannes, získal európsku filmovú cenu za najlepší animovaný film a je tiež lotyšským nominantom na Oscara.
Knižná séria Woodwalkers prichádza na plátna kín v podobe celovečerného filmu. Jeho hlavným hrdinom je trinásťročný Carag, ktorý sa dokáže premieňať na pumu. V tajnej škole pre podobne výnimočné deti sa po prvýkrát v živote cíti dobre a jeho špeciálne schopnosti sa môžu rozvíjať v kruhu nových kamarátov. Existenciu školy však začnú ohrozovať ťažobné operácie a Woodwalkeri sa ocitajú pod paľbou záhadných útokov. Je na Caragovi a jeho priateľoch, aby dokázali ochrániť nielen školu, ale aj komunitu, ktorá ju bráni a tiež všetkých nevinných v okolí, ktorým iba nadaní Woodwalkeri majú schopnosť pomôcť. Netradičný nemecko-rakúsky film s prvkami fantasy Woodwalkers: Caragova premena je určený predovšetkým dospievajúcim, ale aj každému milovníkovi prírody, zvierat a ich sveta.
Psychologická dráma Až na veky je vyzretým debutom nórskej režisérky a scenáristky Lilji Ingolfsdottir, ktorá si z karlovarského festivalu odniesla 5 ocenení. Rozpráva príbeh súčasného manželstva z pohľadu mladej ženy – manželky Marie, ktorá sa snaží skĺbiť kariéru s každodennou starostlivosťou o deti, zatiaľ čo jej manžel Sigmund je stále mimo domu. Keď požiada o rozvod, Maria musí čeliť svojim najväčším obavám. Postupne začína prehodnocovať nielen ich manželstvo, ale sama musí prejsť úprimnou sebareflexiou, aby nestratila samu seba. Komorný príbeh Až na veky sviežo skúma predstavy o romantike, rovnoprávnosti vo vzťahoch aj ženskej sile.
Na záver roka, v ktorom sme si pripomenuli sté výročie narodenia legendy európskej piesne Charlesa Aznavoura, prichádza na plátna kín životopisná snímka približujúca divákom prvú polovicu jeho bohatého života. Útek arménskej rodiny pred genocídou, spievanie v kabaretoch povojnového Paríža, umelecké súznenie s neskrotiteľnou, ale krehkou Edith Piaf, angažovanie sa v pomoci bezmocným a finálne naplnenie svojich možností, keď mu tesne pred polovicou života padá ku kolenám svet hudby, filmu a literatúry, to všetko film Aznavour zachytáva pomocou komorného sústredenia sa na prežívanie muža, ktorý dokonale rozumel veľkej sile malého gesta. V hlavnej úlohe nesmrteľného umelca exceluje obľúbený francúzsky herec Tahar Rahim, známy z filmov Napoleon či Madame Web.
V kinách je nový film legendárneho Pedra Almodóvara. Dráma Vedľajšia izba je jeho prvou produkciou v anglickom jazyku a register svojich ženských múz v ňom rozšíril o Tildu Swinton a Julianne Moore. Hrajú nerozlučné priateľky a kolegyne z mladosti, ktoré sa po rokoch bez kontaktu znova stretávajú. Samotný Almodóvar úmyselne dopredu neodhaľuje, za akých okolností, no popisuje ich ako „extrémne, no zároveň zvláštne milé“. Tilda Swinton zase snímku vníma ako neoficiálne pokračovanie filmu Bolesť a sláva. Vzhľadom na Almodóvarovu lásku k ženám a bezprecedentnú vieru v blízkosť môžeme očakávať výsostne osobný a láskavý film, ktorého zápletku odhalíme až spoločne s jej protagonistkami.
Končí sa oficiálny rok Franza Kafku a uzatvára ho snímka Nádhera života, približujúca Kafkov posledný rok. Štyridsaťročný muž prežíva svoje najkrajšie obdobie: konečne si vychutnáva naplno lásku a blízkosť ženy, zároveň však prehráva boje s tuberkulózou a s príliš kontrolujúcou rodinou. Hoci často vnímaný ako nešťastný muž, Kafka mal v reálnom živote spontánnu a veselú povahu, a práve jeho životná láska, mladá učiteľka Dora Diamantová, ju dokázala podporiť. Spoločné leto na pobreží Baltského mora a najmä posledné mesiace v Berlíne ju budú inšpirovať po zvyšok života. Necelý rok po ich stretnutí totiž Kafka zomiera… Franz Kafka bol jednou z najvýraznejších osobností stredoeurópskej kultúry a historická snímka Nádhera života mu svojim autentickým scenárom, krásnou kamerou a hereckými výkonmi vzdáva patričný ľudský aj umelecký hold.
Mimoriadny talent ide často ruka v ruke s mimoriadnou odlišnosťou. Svoje o tom vie študentka čarodejníckej univerzity Elphaba, ktorá je na rozdiel od svojich menej talentovaných spolužiakov… zelená. Jej spolužiačka Galinda, síce čarovať veľmi nevie, zato každého očarí krásou a šarmom. Riadením osudu sa ocitajú nielen v jednej triede, ale aj v spoločnej izbe, a zo vzájomnej nevraživosti sa postupne rozvinie neobyčajné spojenie dvoch neobyčajných čarodejníc. A stane sa to v pravý čas, pretože ich domov, ríša Oz, sa ocitá v ohrození, a zdá sa, že bez ich pomoci sa nezaobíde. Rodinný výpravný muzikál Čarodejka vychádza z knižnej klasiky fantasy žánru, a rozvíja ho o moderné technológie a najmä prepracované živé charaktery. V hlavných úlohách hrajú Ariana Grande, Cynthia Erivo a Jeff Goldblum.