Vlastníci

Česko-slovenská komédia Vlastníci prišla do kín minulú jeseň — a okrem obrovského diváckeho ohlasu si podmanila aj filmových kritikov. Ak ste film vtedy nezastihli, teraz máte šancu zhliadnuť ho na DVD.

Filmový debut uznávaného českého dramatika Jiřího Havelku je komornou, no vygradovanou tragikomédiou o schôdzi vlastníkov bytového domu, ktorí sa musia dohodnúť na dôležitých otázkach ohľadom ich spoločného majetku. Kvalitné herecké výkony podávajú mnohí obľúbení českí herci ako Vojta Kotek, Jiří Lábus, Dagmar Havlová, Tereza Ramba či Klára Melíšková.

Vo filme si zahral aj slovenský herec Andrej Polák. S chuťou sa zhostil úlohy kultivovaného homosexuálneho suseda, ktorý je pre svoju orientáciu terčom nepríjemných slovných útokov. Ocenenie Český lev a Cenu českých filmových kritikov za najlepší scenár získal režisér filmu Jiří Havelka, ktorý adaptoval vlastnú divadelnú hru na základe osobnej skúsenosti.

Vlastníci sú podľa Havelku „komédiou pre tých, čo to nezažili, a drámou pre tých, čo tým žijú”. Je to výnimočný herecký koncert, ktorý na pár metroch štvorcových vie zaujať, pobaviť aj vzbudiť zamyslenie.