Posledný semester

Kiná sú stále zavreté, a tak máme pre vás Kinorama tipy na nové filmy, ktoré sa z plátna presunuli na DVD. Ako prvú predstavujeme americkú komediálnu drámu Posledný semester, ktorá sa u nás nestihla dostať do kín vôbec, takže práve na DVD ju máme možnosť zhliadnuť po prvýkrát.
Johnny Depp si zahral univerzitného profesora v stredných rokoch, ktorého fádny život sa rýchlo zmení na divoký tragikomický pád až na dno, keď mu diagnostikujú rakovinu pľúc. Má pred sebou len šesť mesiacov života. Po prvotnom šoku sa profesor ponorí až po uši do nihilizmu a v rámci úplného opustenia sa začne správať nezodpovedne po všetkých stránkach — napríklad so študentmi fajčí marihuanu — a je z neho enfant terrible v práci aj doma. Napomáha tomu ani fakt, že sa práve dozvedel o afére svojej manželky s rektorom univerzity.

Nasleduje vtipno-smutné vyčíňanie muža v nezvyčajnej kríze stredného veku, na konci ktorého si konečne uvedomí, čo je v živote dôležité. Snímku Posledný semester nakrútil americký scenárista a režisér Wayne Roberts, pre ktorého je to druhý celovečerný film. Jeho debutom bola tiež autorská snímka Katie Says Goodbye o sedemnásťročnom dievčati, ktoré sa musí dať na prostitúciu. Tá zožala úspech na festivaloch, vrátane ceny za silný dojem na festivale v Štokholme či nominácie na najlepší filmový objav v Toronte. Okrem Johnnyho Deppa sa v zábavnej a dojímavej komediálnej dráme Posledný semester predstavili ďalší výborní herci ako Rosemarie DeWitt či Ron Livingston.