Obhajca nevinných

Dnešné Kinorama tipy budú opäť z radov filmových titulov, dostupných na DVD nosičoch. Ako prvú sme vybrali americkú drámu z prostredia súdnej siene Obhajca nevinných. Skutočný príbeh tichého hrdinu Bryana Stevensona, v podaní Michaela B. Jordana, odhodlaného pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú. Ako čerstvý absolvent práva na Harvarde musí vybojovať právny boj o spravodlivosť v prípade obhajoby Afroameričana Waltera McMilliana, ktorého stvárňuje Jamie Foxx. McMillian bol neprávom obvinený za brutálnu vraždu mladého bieleho dievčaťa a hrozí mu trest smrti.

Vecne a autenticky nakrútenú, no dojímavú drámu o inštitucionálnom rasizme i o nezlomnosti ľudského ducha režíroval talentovaný havajský filmár Destin Daniel Cretton, ktorý je zároveň spoluautorom scenára. Cretton sa zapísal na zoznam popredných svetových filmárov senzáciou Short Term 12.

Snímka najprv povyhrávala množstvo cien v kategórii krátkych filmov a v roku 2013 prevalcovala festivaly jej celovečerná verzia. Film Obhajca nevinných tiež zožal úspech. Jamie Foxx ako muž čeliaci smrti získal okrem iných aj cenu pre najlepšieho herca na tohtoročnom festivale v Palm Springs. Popri vynikajúcich mužských hereckých výkonoch, jednu z vedľajších úloh si zahrala aj držiteľka Oscara Brie Larsonová.