Obchod na korze

Na DVD a blu-ray nosičoch v novej, digitálne zreštaurovanej verzii vyšlo ťažiskové dielo československej kinematografie – oscarový film Obchod na korze. Snímku nakrútili v roku 1965 režiséri Ján Kadár a Elmar Klos podľa rovnomennej novely Ladislava Grosmana.

Príbeh z obdobia slovenského štátu sleduje prostého východoslovenského remeselníka Tóna Brtka v podaní Jozefa Krónera, ktorého ambiciózna rodina presvedčí aby sa stal arizátorom galantérie staršej Židovky, vdovy Lautmannovej alias Idy Kamińskej. Tá vďaka senilite vôbec netuší, čo sa deje, takže všetci sú spokojní – až kým sa nezačne schyľovať k židovským deportáciám.

Majstrovsky vystavaná a zahraná dráma pozbierala doma a vo svete množstvo ocenení, vrátane prvej sošky amerického Oscara v kategórii najlepší zahraničný film pre česko-slovenskú kinematografiu. DVD a Blu-ray okrem filmu Obchod na korze obsahuje aj exkluzívne bonusy – dve krátke snímky režiséra Jána Kadára o zločinoch Tisovej vlády, rozhovory s významnými osobnosťami a tiež metodický materiál pre školy. Vďaka nim sa môže naplno využiť náučný potenciál diela, zobrazujúceho temné obdobie slovenských dejín – čo je obzvlášť cenné v dnešnej dobe silnejúcich extrémistických nálad.