Mir vam

Do pozornosti vám dávame programový špeciál streamovacej platformy DAFilms.sk zahrňujúci výber dokumentárnych filmov o súčasnej Ukrajine, ktoré pomáhajú pochopiť jej kultúru, spoločenské dianie posledných rokov a politické intervencie zo strany Ruska.

Pozrieť si môžete Mir vam – dokumentárnu roadmovie mladého fotografa a kameramana Juraja Mravca, ktorú nakrútil v roku 2016. Divák spolu s ním putuje naprieč vojnovou líniou Donbasu, medzi Ukrajinou a separatistickou Doneckou republikou.

Z letmých portrétov ľudí z Donbasu skladá obrazy zmaru a strachu, ale aj ľudskej schopnosti prežiť a tešiť sa zo všedných vecí, ktoré im vojna zatiaľ nestihla vziať – rovnako ako im nevzala vieru v lepšiu budúcnosť.

Vo výbere nájdete napríklad oceňovaný dokument uznávaného filmára Vitalija Manského Svedkovia Putinovi, ktorý sa začína osudovým momentom v roku 1999, keď Boris Jeľcin oznámil svoju rezignáciu na post prezidenta Ruskej federácie a za svojho nástupcu menoval premiéra Vladimíra Putina. Prehraním vybraných filmov na streamovacej platforme DAFilms.sk podporíte ukrajinských dokumentaristov a filmárov, ktorí práve natáčajú vo vojnových oblastiach.