Maják

Náš ďalší Kinorama tip je ozajstnou lahôdkou pre priaznivcov artového filmu, ktorí sa neboja ľahkej depresie. Maják je čiernobiela psychologická dráma z konca 19. storočia o strážcovi majáku a jeho mladom učňovi, ktorých fenomenálne stvárňujú známi herci Willem Dafoe a Robert Pattinson.

Ako čas (a alkohol) uteká, ostrov, na ktorom žijú, sa zdá čoraz vzdialenejší civilizácii i realite a muži pomaly upadajú do šialenstva v hypnotickom, klaustrofobickom tangu pre dvoch. Táto hororovo-fantazijná dráma vyniká znepokojivým zvukom šľahajúceho vetra a vody a strhujúcim vizuálom, za ktorý bol kameraman Jarin Blaschke nominovaný na Oskara.

Maják si podmanil svetové obecenstvá i filmových kritikov — najcennejšou trofejou je Cena medzinárodnej asociácie filmových kritikov FIPRESCI z minuloročného festivalu v Cannes. Atmosferická snímka Maják je druhým celovečerným filmom mladého amerického scenáristu a režiséra Roberta Eggersa, ktorý prerazil mrazivým hororovým debutom Čarodejnica o rodine puritánov, ktorej v 17. storočí fatálne naruší život čierna mágia.