Kráľova reč / King’s Speech

Británia stojí na prahu 2. svetovej vojny, kráľ Juraj V. zomiera, kráľ Eduard VIII. abdikuje. Tak sa na trón nečakane dostáva Bertie, mladší brat, ktorý celý život trpí rečovou chybou. V časoch rádia a Hitlerových populárnych prejavov sa Británia len ťažko dokáže stotožniť s koktavým kráľom. Preto bude Bertie potrebovať terapeuta. Britsko-austrálsky film Kráľova reč získava srdcia divákov a ocenenia odborníkov po celom svete.

Získal až sedem britských cien Bafta a aj rekordných 12 nominácií na Oscara. Hoci nakoniec premenil iba 4 z nich na zlatú sošku, doslova ovládol hlavné kategórie. Oscara získal David Seidler za najlepší pôvodný scenár, režisér Tom Hopper a Kráľova reč sa stala aj najlepším filmom roku 2010.

Za svoj strhujúci výkon si Oscara v hlavnej hereckej kategórii odniesol favorizovaný Colin Firth. A celkom zaslúžene, jeho trápenie s koktaním preciťuje divák priam na vlastnej koži. V úlohe terapeuta exceluje Geofrey Rush a popri nich vo filme uvidíte vynikajúcu Helenu Bonham Carterovú, v úlohe kráľovej milujúcej manželky Alžbety. Film má navyše aj historickú hodnotu: Je inšpirovaný skutočným príbehom kráľa Juraja VI.