Amnestie

Ďalšou snímkou, ktorú vám dnes odporúčame, je oceňovaný slovensko-český politický triler Amnestie. Ak aj vám ušiel v našich kinách, práve teraz máte možnosť dohnať resty a pozrieť si ho na DVD.

Po úspechu cynického thrileru s prvkami čiernej komédie Kandidát spojila opäť sily trojica jej tvorcov — režisér Jonáš Karásek, producent a scenárista Maroš Hečko a kameraman Tomáš Juríček. Tento krát spoločne nakrútili politický triler o páde totality v roku 1989 a zložitej novej slobode s názvom Amnestie. Predlohou bola rovnomenná kniha Radovana Dunaja, ktorú doplnili o fiktívne, no mrazivo povedomé osudy troch párov, ktoré zažívajú na vlastnej koži obrovské spoločenské zmeny — rozpad komunizmu, zmenu pomerov a vytvorenie demokratického Československa.

Film po prvýkrát ukazuje aj odvrátenú stranu revolúcie, ktorá ani zďaleka nebola len “nežná.” Po vyhlásení tzv. Havlových amnestií vypukla väzenská vzbura v Leopoldove. Stovkám politických a iných väzňov bola udelená sloboda, čo však odmietli prijať ostatní odsúdení. Pod kontrolu situáciu dostali až silovými zložkami v krvavom zásahu. Ambiciózny film Amnestie vyniká kvalitnou kamerou, strihom, hudbou i hereckými výkonmi. Predstavili sa v ňom Juraj Bača, Gregor Hološka, Marek Vašut či Aňa Geislerová, ktorá za svoju úlohu získala nomináciu na Českého leva. Celkovo nominácií na české filmové ceny snímka získala sedem, z toho až šesť pre slovenských tvorcov. Na jeseň tiež zabojuje v neuveriteľných dvanástich kategóriách na odovzdávaní slovenských filmových cien Slnko v sieti, čo je najviac zo všetkých nominovaných filmov.