Jiří Suchý – Lehce s životem se prát

Náš druhý DVD tip je portrét o všestrannom umelcovi Jiřím Suchom, žijúcej legende českej a československej kultúry s názvom Jiří Suchý – Lehce s životem se prát. Ako spoluzakladateľ divadla Semafor, skladateľ, textár, spevák, spisovateľ i filmár ovplyvnil (zatiaľ) štyri generácie. Mnohé z 300 piesní, ktoré napísali spolu s Jiřím Šlitrom, sú tak ikonickými, že zľudoveli. Sám seba Jiří Suchý nazýva večne mladým klaunom a životný optimizmus mu pomohol prekonať aj veľmi ťažké chvíle, akými boli predčasná strata manželky či tvorivého partnera Jiřího Šlitra.

Dokument mapuje Suchého život a ukazuje ho nielen v svetle jeho tvorby, ale aj ako človeka a občana, ktorý sa viackrát postavil komunistickému režimu a zachoval si svoju česť. Česko-slovenský koprodukčný film Jiří Suchý – Lehce s životem se prát nakrútila popredná česká dokumentaristka Olga Sommerová.

Ako mnohé z jej snímok, aj táto si vyslúžila chválu kritikov i divákov — bola nominovaná na Českého leva a minulý rok na Karlovarskom filmovom festivale vyhrala cenu divákov. Ďalšou snímkou, ktorú vám dnes odporúčame, je oceňovaný slovensko-český politický triler Amnestie. Ak aj vám ušiel v našich kinách, práve teraz máte možnosť dohnať resty a pozrieť si ho na DVD.