Kultúrna obec smúti, odišla Eva Borušovičová – duša s veľkým darom porozumenia
Slovensko prišlo v týchto dňoch o jednu z výrazných kultúrnych osobností. V pondelok (2. júna) nás vo veku 55 rokov navždy opustila spisovateľka, scenáristka, režisérka, dramaturgička a pedagogička Eva Borušovičová. Zostali po nej príbehy vyznačujúce sa ľudskosťou, láskavosťou a citlivým pohľadom na spletité ľudské osudy, vzťahy a odvahu byť iným.
Plače Kuko, Amálka i Jánošík
Eva Borušovičová zanechala v literatúre, filme i v oblasti divadla výraznú stopu. Svoju tvorivú dráhu odštartovala rodáčka z Levíc už počas vysokoškolských štúdií na VŠMU kultovým detským programom Od Kuka do Kuka, pod ktorý sa podpísala ako scenáristka a dramaturgička.
V oblasti filmovej tvorby debutovala v roku 1996 taktiež ešte ako vysokoškolská študentka celovečerným hraným poviedkovým filmom 100 percentne čistá láska. O rok neskôr sa dočkala premiéry jej poeticky ladená tragikomédia Modré z neba, ku ktorej spolu s Janou Skořepovou napísala scenár a film sama zrežírovala. Snímka bola na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch nominovaná na Veľkú cenu – Krištáľový glóbus.
Poetickej tvorbe zostala Borušovičová verná aj vo svojom treťom celovečernom filme – Amálka, ja sa zbláznim, ktorý natočila podľa scenára svojej spolužiačky z VŠMU Barbory Kardošovej.
Do pamäte divákov sa vryla aj prostredníctvom akčnej komédie Vadí nevadí a výpravnou snímkou Jánošík – Pravdivá história, ktorý má prívlastok najdlhšie vyrábaného slovenského filmu. Film nakrúcali 7 rokov pod režisérkou taktovkou Agnieszky Holland a Kasie Adamik a podľa Borušovičovej diplomového scenára ešte z čias štúdií. VŠMU zostala talentovaná režisérka a scenáristka verná aj po rokoch a na škole pôsobila ako pedagogička.
„Jej otvorené srdce, nezištná pomoc a schopnosť vždy tu byť pre každého boli jedinečné. Topotvrdzovali aj študenti, ktorí si pod jej ochrannými až materinskými krídlami nachádzali svoje miesto. Bola to osoba, ktorá dokázala so svojou láskou a nesmiernym porozumením obohatiť každý, aj najvšednejší deň. Dávala nám ten vzácny pocit porozumenia, že všetky stránky života, aj tie bolestivé, majú svoje miesto,“ vyjadril sa k správe o jej úmrtí za kolegov z Ateliéru filmovej a televíznej réžie VŠMU Róbert Šveda.
Eva Borušovičová bola tiež autorkou divadelných hier 69 lepších vecí než sex a Zajačik, ktoré sa dodnes v Štúdiu L+S hrajú a tiež inscenácie Štefánik – Slnko v zatmení, ktorú uviedlo Divadlo Andreja Bagara v Nitre.
Spisovateľka s citom pre ľudskosť
Slovensko prišlo nielen o talentovanú scenáristku, dramaturgičku a režisérku, ale i spisovateľku. Príbehy Evy Borušovičovej ponúkajú láskavý, ľudský a hlboký pohľad na vzťahy, spoločenské a v neposlednom rade i generačne dôležité témy o hľadaní seba samého či odvahe byť iným, ktoré okorenila dávkou humoru a nádeje. Je autorkou kníh Urobíme všetko, čo sa dá, Do plaviek, Plány B, Nádej je pri nás a šuchoce krídlami a rovnako aj knižného titulu Dokonalé dieťa, za ktorý získala Cenu literárneho fondu za rok 2023 za pôvodnú slovenskú literárnu tvorbu v kategórii literatúry pre deti a mládež.
Eva Borušovičová napísala viac než desať kníh pod pseudonymom Maxim E. Matkin, i keď túto skutočnosť nikdy verejne nepriznala. V knižnej podobe bol vydaný aj jej literárny scenár k filmu Jánošík – Pravdivá história. Písala a režírovala aj rozhlasové hry a bola vášnivou propagátorkou čítania a čitateľských klubov.
Evu Borušovičovú si uctila aj Dvojka
Televízna Dvojka si pamiatku Evy Borušovičovej uctila už v pondelok (2. júna) špeciálnou zmenou programu a odvysielaním filmu Modré z neba a televízneho záznamu divadelného predstavenia Štefánik – Slnko v zatmení. Zaspomínať si na tvorivú dušu s veľkým darom porozumenia budú môcť diváci i v nedeľu (8. júna) o 11:35, kedy Slovenská televízia a rozhlas uvedie na Dvojke poeticky ladený film – Amálka, ja sa zbláznim.
„Myslím si, že je to rodinný film. Hlavným hrdinom je síce 12-ročný chlapec, ale je tu taký druh vtipov a situácií, ktorý podľa mňa poteší aj dospelých. Amálka mi trochu pripomína knihu Denník Adriana Mola. Ani o nej nemôžeme jednoznačne povedať, že je to vyslovene detská kniha. Mám pocit, že Amálka je z podobnej kategórie,“ nechala sa počuť po natočení filmu v roku 1999 Eva Borušovičová. V príbehu o jednej svadbe, modrinách na duši, ktorý je plný všedných udalostí o veľkej súrodeneckej láske si zahrali Jakub Kroner, Eva Dočolomanská, Eva Palkovičová, Mária Kráľovičová, Róbert Jakab, Táňa Radeva a ďalší.
Stál v úzadí, no jeho práca patrí k najviditeľnejším zložkám divadla i filmu. Milan Čorba patril medzi najvýznamnejších slovenských kostýmových výtvarníkov…
Po dokumentárnom filme Pachová stopa prichádza režisérka a scenáristka Zuzana Piussi tento rok do slovenských kín s novou investigatívnou snímkou Hlas…