Na sviatok svätého Štefana (26.12.) uviedli neprofesionálni filmári z Liptova v kultúrnom dome v Hubovej premiéru rozprávky Pod krídlami draka. Ide o príbeh mladého junáka Filipa, na pleciach ktorého stojí záchrana pospolitého ľudu pred nepriazňou osudu a nečakaným nebezpečenstvom. Film natáčali 5 rokov a do jeho tvorby zapojili ľudí z troch liptovských dedín.
Slovenské fantasy
Pre hlavného protagonistu Filipa, ktorého si vo filme zahral Peter Rapoš, to bola poriadna výzva. Mladý junák sa totiž nečakane ocitol v 17. a 18. storočí a pred sebou mal neľahkú výzvu – zachrániť ľud pred hroziacim nebezpečenstvom. Sám ale musí pri napĺňaní svojho osudu zápasiť s nečakanými nástrahami, ktoré na neho v horách i v jeho vlastnej duši čakajú.
Pod krídlami draka je podľa jeho tvorcov slovenské fantasy, v ktorom sa prepletajú fiktívne príbehy s legendami a povesťami tradovanými v regióne Dolného Liptova a historicky vernými príbehmi a postavami zo slovenských dejín. Príbeh zavedie divákov do hôr okolo Hubovej a Ľubochne takmer štyri stovky rokov späť do minulosti, kde čaká Filipa putovanie krajinou vtedajšieho Uhorska. Na svojej ceste stretáva reálne postavy zo slovenskej histórie, ale aj bájne, mýtické bytosti.
Z 20-minútového diela celovečerný film
Rozprávkový film Pod krídlami draka zrežíroval a natočil rodák z Ľubochne, Martin Bereta, pre ktorého je to prvý celovečerný film. Nápad natočiť takýto historicko-fantasy príbeh mu skrsol nečakane pri jednej z prechádzok liptovskom krajinou. Na svoje uvedenie na filmovom plátne si ale dielo muselo počkať 15 rokov.
Pod krídlami draka mal byť pôvodne krátkometrážny dvadsaťminútový film. Hlavnú dejovú líniu však v priebehu natáčania ďalej rozvíjali a vplietali do nej pre tvorcov donedávna nepoznané gombašské či liptovské povesti, legendy a povedačky. Výsledkom je takmer dvojhodinové dielo, ktoré situovali do prostredia rodného Liptova.
„Točilo sa zväčša v okolí dediny Hubová a Ľubochňa, väčšinou v exteriéroch, čiže vo voľnej prírode, ale sú tam aj také lokality ako Vlkolínec. To by určite naši sledovatelia spoznali alebo aj napr. kostolík v Martinčeku a pod.,“ približuje kameraman a režisér Martin Bereta, ktorého zámerom bolo vytvoriť právu slovenskú fantasy rozprávku v jemu známom prostredí Liptova.
Natáčali takmer 5 rokov
Za rozprávkou Pod krídlami draka stojí partia neprofesionálnych filmárov, ktorí sa rozhodli prekročiť vlastné hranice a urobiť dielo, ktorým by ukázali, že aj v malej liptovskej dedinke dokážu vytvoriť veľké veci. Film natáčali popri pracovných, študijných a rodinných povinnostiach. Natáčanie trvalo 4,5 roka a zahralo si v ňom cez 50 neprofesionálnych, ochotníckych hercov z troch liptovských dedín.
„Veľkou špecifikáciou nášho filmu bolo, že sa točil len na jednu kameru a s tým bolo spojené to, že jeden záber sa točil aj na 9, 10 rôznych uhlov, takže pri prvých dvoch scénach, ktoré sme točili, som sa scenár ešte naučil, ale pri tretej alebo štvrtej som už rezignoval a povedal som si, že to nemá význam,“ priznáva Peter Rapoš v hlavnej úlohe Filipa, ktorý sa svoje repliky učil počas prestojov a páuz. V celovečernom filme si zahral prvý raz. Prostredníctvom tohto diela spoznal doteraz nepoznané krásy rodného regiónu, ale načrel aj do svojho vnútra a zvlášť v ťažkých chvíľach spoznal sám seba.
Najviac ich potrápila plť
Ide síce „len“ o film neprofesionálnych tvorcov, no ich snahou bolo vytvoriť čo najhodnovernejšie dielo. Chalúpky, kostýmy, kroje, kapce, zápästky…niektoré rekvizity si zapožičali, no väčšinu vyrobili sami. Skutočnou výzvou bolo skonštruovanie drevenej plte, na ktorej sa mali plaviť po Váhu. Epickú pltnícku scénu museli s odstupom dvoch rokov zopakovať a natočiť odznova.
„Prvýkrát to akosi nebolo dopočítané a dobre zorganizované. Jednoducho sme nakúpili drevo čerstvé a naozaj veľké, takže sme ho nedokázali 2, 3 chlapi zmanipulovať, tak sme si to zjednodušili, drevá sme prepíli a tým vlastne plť stratila objem a nemala požadovanú nosnosť, tak sa z nej po 20 metroch stala ponorka,“ spomína s úsmevom Stanislav Kameniar, ktorý mal okrem hereckej úlohy pri tvorbe filmového diela na starosti aj technickú spoluprácu.
„Z môjho pohľadu je to častokrát obdivuhodné, čo sme spolu dokázali, čo dokázal každý jeden z nás, čo dokázal režisér, jednoducho dať dokopy tých ľudí. Je to, myslím si, veľmi pekná aj spomienka proste pre tých, ktorý to tu poznajú, je to ich domov,“ dodáva Kameniar.
Nie je to len rozprávka…
Ochotnícke divadlo má v regióne Liptova bohatú tradíciu. Rozprávkový film Pod krídlami draka je ukážkou rozvoja a posunu amatérskeho divadla z kultúrnych domov do filmového priestoru využitím moderných technologických možností. Ochotnícke divadlo tak získava nový rozmer a príležitosť prekročiť hranice miest, obcí či regiónov a dostať sa do širšieho povedomia ľudí. Pre neprofesionálnych hercov je potenciálom pre ich sebarozvoj, sebarealizáciu, zveľadenie kreatívneho ducha či vyjadrenie sa prostredníctvom umenia nielen na divadelných doskách, ale aj pred kamerami.
Rovnako i dielo neprofesionálnych filmárov z Dolného Liptova ukazuje, že hlavným katalyzátorom ochotníckej filmovej produkcie je nadšenie a ochota ľudí, ktorí sa napriek obmedzeným finančným a technickým možnostiam a minimálnym alebo obmedzeným filmárskym a hereckým skúsenostiam snažia vytvoriť zaujímavé a hodnotné dielo vo svojom voľnom čase, ktorým by prispeli k uchovávaniu a šíreniu tradícií.
„Náš film nie je len rozprávkou. Je tak trochu aj niečím viac – istou snahou udržať naše zvyky, tradície, kroje a teda naše kultúrne dedičstvo živé aj v inej forme, vo forme rozprávky,“ priznáva tvorivý tím, ktorý v roku 2025 plánuje rozprávku prihlásiť na festivaly neprofesionálnych filmov a spoznať názory verejnosti a odbornej poroty.